JONAVOS RAJONO MOKYKLŲ BIBLIOTEKOS


Naujienos ] Mokyklų bibliotekos ] Literatūra JSŠC ] Galerija ] Dokumentai ] Bibliotekų veiklos stebėsena ]


 
   

BENDRIEJI NUOSTATAI: Bendrojo lavinimo mokyklos biblioteka


 

PATVIRTINTA

Švietimo ir mokslo ministerijos

1998 01 27 įsakymu Nr. 173

Kultūros ministerijos

1998 01 27 įsakymu Nr. 57

 

1. BENDROSIOS NUOSTATOS

1.1. Šie nuostatai reglamentuoja Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklos bibliotekos (toliau - biblioteka) funkcijas, uždavinius, teises, darbo organizavimą, valdymą ir finansavimą.

1.2. Biblioteka yra bendrojo lavinimo mokyklos padalinys, kultūros, švietimo ir informacijos centras, kuriame kaupiami, tvarkomi ir saugomi spaudiniai ir kiti dokumentai (toliau spaudiniai), sisteminamos ir platinamos juose pateikiamos žinios, padedančios formuoti moksleivių ugdymo turinį, įgyti tvirtus dorovės ir sveikos gyvensenos pagrindus, brandinti moksleivių kūrybinį mąstymą ir savarankiškumą, tobulinti pedagoginės veiklos formas ir metodus.

1.3. Kiekviena vidurinė mokykla privalo turėti biblioteką. Vadovaujantis Bibliotekų įstatymo 11 str. 3 d., kaimo pradinėje ir pagrindinėje mokykloje rajono savivaldybės sprendimu biblioteka gali būti nesteigiama, jeigu yra rajono savivaldybės bibliotekos filialas, galintis aptarnauti šias mokyklas. Biblioteka turi būti mokyklos patalpose arba šalia jos.

1.4. Biblioteka, plėtodama savo veiklą, vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos bibliotekų įstatymu, Lietuvos Respublikos švietimo ir kitais įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Švietimo ir mokslo bei Kultūros ministerijų įsakymais, kitais teisės aktais ir šiais nuostatais.

1.5. Metodinę ir organizacinę paramą bibliotekai teikia savivaldybės administracijos švietimo padalinys, savivaldybės ir apskrities viešosios bibliotekos, Lietuvos nacionalinė M.Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo bei Kultūros ministerijos.

1.6. Naudojimasis biblioteka yra nemokamas.

1.7. Bibliotekos steigėja yra bendrojo lavinimo mokykla.

 

2. UŽDAVINIAI IR FUNKCIJOS

2.1. Bendrojo lavinimo mokyklos bibliotekos pagrindinis uždavinys - kaupti spaudinių ir kitų dokumentų fondą, garantuojantį galimybę švietimo įstaigai įgyvendinti mokslo, didaktinius ir ugdymo tikslus, tobulinti pedagogų kvalifikaciją, prisidėti prie Lietuvos bibliotekų fondo bei bibliotekų informacinės sistemos formavimo.

2.2. Biblioteka komplektuoja, tvarko, saugo ir skaitytojams pateikia Lietuvoje ir užsienyje leidžiamus spaudinius, teikdama pirmenybę programinei, metodinei, pedagoginei, bibliografinei ir informacinei literatūrai, atitinkančiai bendrąsias ir universaliąsias mokymo programas, prenumeruoja periodinius leidinius.

2.3. Biblioteka, remdamasi "Vadovėlių fondo tvarkymo instrukcija", komplektuoja, tvarko vadovėlius ir išduoda juos klasių vadovams arba atitinkamų dalykų mokytojams.

2.4. Bibliotekoje turi būti: abėcėlinis katalogas, informacinių-bibliografinių leidinių fondas. Rekomenduojama turėti sisteminį katalogą ir temines kartotekas.

2.5. Biblioteka aptarnauja moksleivius ir mokyklos darbuotojus mokyklos direktoriaus patvirtintų "Naudojimosi mokyklos biblioteka taisyklių" (toliau - taisyklės) nustatyta tvarka.

Rajonuose, kuriuose savivaldybės sprendimu mokyklos biblioteka aptarnauja ir kaimo gyventojus, ji savo taisyklėse numato visų grupių skaitytojų aptarnavimo tvarką.

Rajonuose, kuriuose savivaldybės sprendimu viešosios bibliotekos kaimo filialas aptarnauja mokyklą, viešosios bibliotekos kaimo filialo skaitytojų aptarnavimo taisyklėse turi būti numatyta visų grupių skaitytojų aptarnavimo tvarka. Toks filialas privalo turėti atskirą patalpą vadovėlių saugyklai, o pedagoginė-metodinė literatūra turi būti atskirta nuo pagrindinio fondo.

2.6. Biblioteka analizuoja spaudinių fondą, nustatyta tvarka išima iš fondų ir nurašo pasenusius, susidėvėjusius bei skaitytojų negrąžintus spaudinius.

2.7. Biblioteka informuoja skaitytojus apie gautas knygas ir teikia jiems reikalingą bibliografinę informaciją, ugdo moksleivių informacinę kultūrą, rengia spaudinių parodas, bibliografines apžvalgas, parenka literatūrą mokyklos renginių organizatoriams, užsako skaitytojams reikalingus spaudinius per tarpbibliotekinį abonementą (TBA).

 

3. BIBLIOTEKOS DARBO ORGANIZAVIMAS

3.1. Bibliotekos veikla planuojama mokslo metais. Atsiskaitoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos standartu "Bibliotekų statistika".

Bibliotekininkas už savo veiklą atsiskaito mokyklos direktoriui, mokyklos steigėjui ir Švietimo ir mokslo ministerijai.

Rajonuose, kuriuose savivaldybės sprendimu mokyklos biblioteka aptarnauja kaimo gyventojus arba viešosios bibliotekos kaimo filialas aptarnauja mokyklą, biblioteka savo veiklos planus derina ir atsiskaito viešajai bibliotekai ir mokyklos direktoriui bei savivaldybės švietimo padaliniui.

3.2. Bibliotekoje turi būti visi pirminės apskaitos dokumentai (inventorinė knyga, bibliotekos dienoraštis, fondo apskaitos knyga, TBA apskaitos ir registracijos žurnalas, skaitytojų pamestų knygų apskaitos sąsiuvinis, skaitytojo formuliaras) ir vadovėlių fondo apskaitos dokumentai, nurodyti "Vadovėlių fondo tvarkymo instrukcijoje".

3.3. Bibliotekos fondas ir informacinė paieškų sistema tvarkoma vadovaujantis Universaliąja dešimtaine klasifikacija (UDK).

3.4. Bibliotekos darbas ir spaudinių fondas apskaitomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos standartu "Bibliotekos fondo ir darbo apskaitos vienetai".

3.5. Bibliotekos fondas saugomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos standartu "Spaudinių ir kitų dokumentų apsauga".

 

4. BIBLIOTEKOS FINANSAVIMAS IR VALDYMAS

4.1. Lėšas spaudiniams (vadovėliams, programinės ir užklasinio skaitymo literatūros kūriniams, informaciniams leidiniams ir kt.) skiria Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija švietimo įstaigos steigėjai.

Tais atvejais, kai mokyklą aptarnauja savivaldybės viešosios bibliotekos filialas, už valstybės lėšas, skirtas per Švietimo ir mokslo ministeriją, ir už savivaldybės lėšas mokyklos bibliotekos įgyti spaudiniai, taip pat iš nebiudžetinių lėšų gauti spaudiniai pagal perdavimo - priėmimo aktą yra perduodami savivaldybės viešosios bibliotekos filialui. Tokia tvarka perduodami spaudiniai, gaunami kaip labdara ar parama.

Tais atvejais, kai mokyklos biblioteka aptarnauja ir kaimo gyventojus, savivaldybės viešoji biblioteka pagal perdavimo-priėmimo aktą perduoda mokyklos bibliotekai iš valstybės biudžeto per Kultūros ministeriją bei už savivaldybės lėšas nupirktus spaudinius, taip pat už iš nebiudžetinių lėšų gautus spaudinius, kurie reikalingi aptarnauti buvusios kaimo bibliotekos skaitytojus, tokia pat tvarka perduodami spaudiniai, gauti kaip labdara ar parama.

4.2. Bibliotekai gali būti skiriama papildomų lėšų iš savivaldybės švietimo fondo, mokyklos nebiudžetinių lėšų, taip pat organizacijų ir pavienių asmenų dovanos, labdara, parama.

4.3. Tais atvejais, kai viešosios bibliotekos filialas aptarnauja mokyklą arba kai mokyklos biblioteka aptarnauja ir kaimo gyventojus, savivaldybė skiria papildomų lėšų kaimo filialui arba mokyklos bibliotekai išlaikyti (apmokėti darbuotojui darbo užmokestį, užsakyti periodikai, atitinkančiai gyventojų poreikius ir pan.).

4.4. Už darbą su vadovėliais bibliotekos darbuotojui gali būti mokamas atlyginimo priedas.

4.5. Bibliotekų darbuotojų etatai nustatomi vadovaujantis "Bendrojo lavinimo mokyklų tipinių etatų" sąrašu.

4.6. Bibliotekininkus skiria pareigoms ir atleidžia iš jų mokyklos direktorius.

Tais atvejais, kai bibliotekoje dirba du ir daugiau bibliotekininkų, vienam iš jų pavedama vadovauti bibliotekai.

Tais atvejais, kai mokyklos biblioteką aptarnauja viešosios bibliotekos kaimo filialas, bibliotekos darbuotojus skiria pareigoms ir atleidžia iš jų viešosios bibliotekos direktorius, raštu suderinęs su mokyklos vadovu.

Tais atvejais, kai mokyklos biblioteka aptarnauja ir kaimo gyventojus, bibliotekos darbuotojus skiria pareigoms ir atleidžia iš jų mokyklos vadovas, raštu suderinęs su savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriumi.

4.7. Bibliotekininku skiriamas asmuo, turintis aukštąjį, aukštesnįjį bibliotekinį arba pedagoginį išsilavinimą.

Mokyklose, kuriose nėra bibliotekininko etato, jo pareigos pavedamos mokytojui, kuriam mokamas atlyginimas už papildomą darbą ir sudaromos sąlygos įgyti bibliotekininkystės žinių pagrindus savivaldybės ar apskrities viešojoje bibliotekoje.

4.8. Bibliotekos darbuotojai, suderinę su mokyklos vadovais, privalo kelti kvalifikaciją Kultūros bei Švietimo ir mokslo ministerijų , apskričių ir savivaldybių bibliotekų organizuojamuose kursuose, dalyvauti bibliotekininkų pasitarimuose, seminaruose ir pan.

4.9. Bibliotekininkas atsako už spaudinių fondo saugumą Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

4.10. Bibliotekininkas yra pedagogų tarybos narys, jis gali būti renkamas į mokyklos tarybą.

4.11. Bibliotekos darbo laiką tvirtina mokyklos direktorius.

Tais atvejais, kai mokyklą aptarnauja savivaldybės viešosios bibliotekos filialas arba mokyklos biblioteka aptarnauja kaimo gyventojus, bibliotekos darbo laikas derinamas su savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriumi ir mokyklos direktoriumi.

 

5. BIBLIOTEKININKŲ TEISĖS IR PAREIGOS

Bibliotekininkas turi teisę:

5.1.1. Reikalauti iš steigėjo sudaryti normalias darbo sąlygas bibliotekos funkcijoms ir uždaviniams vykdyti (tinkamos abonemento patalpos, skaityklos ir saugyklos apšvietimas ir apšildymas, bibliotekos inventorius, įranga ir pan.).

5.1.2. Kreiptis ir gauti metodinę paramą iš 1.5 punkte nurodytų institucijų.

5.1.3. Imtis priemonių, kad asmenys, pažeidę "Naudojimosi mokyklos biblioteka taisykles", atlygintų bibliotekai padarytą žalą.

5.1.4. Steigėjui sutikus, neatlygintinai perduoti kitoms bibliotekoms dubletinius, nepaklausius spaudinius.

5.1.5. Teikti mokamas paslaugas skaitytojams pagal Kultūros ministerijos patvirtintą mokamų paslaugų sąrašą.

5.1.6. Bibliotekininkas veda bibliotekinės veiklos praktikumus bei bibliografines pamokas.

5.2. Bibliotekininkas privalo:

5.2.1. Organizuoti moksleivių ir pedagogų bibliotekinį-informacinį aptarnavimą, sudarydamas galimybes skaitytojams gauti reikiamus spaudinius, prireikus pasinaudoti regiono ir Lietuvos bibliotekų paslaugomis (užsakyti kopijas tarpbibliotekinio abonemento būdu ir pan.).

5.2.2. Skaitytojams sudaryti galimybę naudotis informacine paieškų sistema;

5.2.3. Duoti atsakymą į vienkartinę bibliografinę užklausą, panaudojus mokyklos bibliotekos ar kitų bibliotekų informacines paieškų sistemas.

5.2.4. Suteikti informaciją apie Lietuvos bibliotekų sistemą, bibliotekų tinklus, komplektavimo profilį, fondus ir teikiamas paslaugas.

5.2.5. Palaikyti ryšius su savivaldybių ir valstybinėmis bibliotekomis.

 

6. BIBLIOTEKOS PATALPOS IR ĮRANGA

6.1. Biblioteka privalo turėti higieninius reikalavimus atitinkančias patalpas spaudiniams saugoti bei išduoti į namus ir atskirą patalpą - skaityklą skaityti spaudinius vietoje, taip pat bibliotekinę įrangą, reikalingą bibliotekos uždaviniams atlikti.

6.2. Biblioteka gali būti iškeldinama tik į geresnes patalpas, negu buvusios, tinkamas bibliotekos funkcijoms.

 

7. BIBLIOTEKOS REORGANIZAVIMAS IR LIKVIDAVIMAS

7.1. Biblioteka reorganizuojama ir likviduojama Lietuvos Respublikos bibliotekų įstatymo 18 ir 19 straipsnių nustatyta tvarka.